Архив за месяц: Декабрь 2020

«Об основании Неаполя Скифского».

В журнале STRATUM PLUS № 6 -2020 опубликована моя новая статья «Об основании Неаполя Скифского». Доминирующая в науке дата основания Неаполя Скифского  (180 гг. до н.э.; Ю.П. Зайцев)  базируется на едином хроноиндикаторе – родосском эпонимном клеймении (G. Finkielsztejn). Путем  синхронизации группы  независимых хроноиндикаторов  (датировка посвящений  Посидея и Евмена (Н.И. Николаев), хронология астиномного клеймения Херсонеса Таврического (V.F. Stolba), уточнённая хронология эпонимного клеймения Родоса (J. Lund)) подтверждена, установленная в 80–90-х гг.,  дата основания Неаполя  концом III –  началом II вв. до н.э. Новый хроноиндикатор Неаполя (хронология предшествующей исторической ситуации в Ольвии)   позволяет принять гипотезу о причинах основания Неаполя около  199–197 гг. до н.э. как выезд  (изгнание)  после  поражения в  клановой борьбе ольвийских  родов  Дионисиев и Леократидов-Евресибиадов-Леопрепидов, вероятно, контактировавших со скифской элитой.     

«ХРОНОЛОГІЯ ОЛЬВІЙСЬКИХ «БОРИСФЕНІВ»

Моя стаття ХРОНОЛОГІЯ ОЛЬВІЙСЬКИХ «БОРИСФЕНІВ» (112000 знаків) опублікована у 4 випуску фахового збірника «Український нумізматичний щорічник». С. 14-42. Вперше, на ґрунті синхронізованого епонімного каталогу Ольвії, досліджена просопографічна інформація, що скрита у диферентах «борисфенів» усіх груп. Головний висновок: карбування «борисфенів» продовжувалося з 330 до 220-218 рр. до н.е з великими перервами. Ця схема достатньо близька до схеми П. О. Каришковського (1988). Збіжні диференти на «борисфенах» різних груп є відбиванням античної традиції наслідування родових імен. Наявність спільних лицьових штемпелів для «борисфенів» з різними диферентами (не більше чотирьох) пояснюється відповідною технологією пришвидшеного карбування, а не групами магістратів (Анохін В.О., 1984), що одночасно брали участь у випуску.

Call for papers. «Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету». (Категорія «Б». Серія: Історичні науки).

У якості головного редактора Збірника «Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету». (Серія: Історичні науки) запрошую науковців до співробітництва. Див: https://www.academia.edu/44742431

НОВЕ ЕПІГРАФІЧНЕ ДЖЕРЕЛО З ІСТОРІЇ ГРОШОВОГО ОБІГУ ПІВНІЧНОГО ПРИЧОРНОМОР’Я A NEW EPIGRAPHIC SOURCE FROM HISTORY OF MONEY CIRCULATION OF THE NORTHERN BLACK SEA COAST

Завершується робота над статтею НОВЕ ЕПІГРАФІЧНЕ ДЖЕРЕЛО З ІСТОРІЇ ГРОШОВОГО ОБІГУ ПІВНІЧНОГО ПРИЧОРНОМОР’Я. Публікується новий напис на свинцевій пластинці. Цей напис не є приватним листом чи то магічним закляттям. Вірогідно він є борговою розпискою або судовим рішенням (?) про стягування 20 золотих статерів з мешканця Ольвії, до речі, — відомої історичної особи. Датується напис за просопографічними ознаками 330-300 рр. до н. е.


«Борисфен» с подвійним ударом


Вже багато років (десятиліть) я не займаюся колекціонуванням. Покинув колекціонування я, (що й прогнозувала видатна археологиня Валентина Крапівіна), після того, як мені відкрили для вивчення запасники декількох музеїв (Одеський археологічний, Миколаївський краєзнавчий, Московський історичний). Однак, вчора на аукціоні придбав унікальну монету — «борисфен» з диферентом МВ і зі слідами двох ударів (з розворотом на 180 град). Мені він потрібен для уточнення технологічного процесу виробництва цих монет.

Ἀνθεστήριε _ ἐπιστέλλε̄ _ Ὠνασσα:

Починаю працю над новим багатострічковим епіграфічним документом з приватної збірки — листом на свинцевій пластині від Онасси до Анфестерія з Ольвії. Авторка листа спочатку написала своє ім’я як Онасса, потім альфу змінила на епсілон тобто Онесса. Лицьова сторона пластинки вміщує 13 стрічок, оборотна — 16 стрічок. По деякім параметрам, зокрема, палеографії та язиковим формам цей лист може бути датованим 450-350 рр. до н.е. Цілком розумію значення такого документу та необхідність його публікації з метою ознайомлення з ним інших вчених та початку відповідної дискусії щодо його уточненого змісту.